baner candyweb

Owoc wiciokrzewu sinego – jakie wartości odżywcze ma jagoda kamczacka?

Kojarzycie borówkę amerykańską? Do łatwej uprawy służy również inna odmiana krzewu owocodajnego – jagoda kamczacka. Można z niej przygotować naprawdę wiele smakowitych przetworów. Owoce jagód są również bogate w wiele dobroczynnych składników odżywczych. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jakie to składniki – czytaj dalej!

Zawadiacki wiciokrzew

Wiciokrzew ma wiele różnych odmian. Jest to roślina, która należy do gatunku przewiertniowatych i w swojej rodzinie ma zarówno krzewy, rośliny zielne i drzewa. Jagoda kamczacka należy właśnie do tej szerokiej rodziny – jest odmianą wiciokrzewu sinego. W Polsce można spotkać się również z nazwą „wiciokrzew kamczacki”.

Roślina jest niezwykle odporna na niskie temperatury, dlatego wiele osób decyduje się na jej uprawę. Idealnie nadaje się, jako przydomowy krzew, ponieważ rośnie i owocuje w naturalnych warunkach – dobrze przystosowuje się do danej sytuacji.

Od wieków wykorzystywano ją w medycynie naturalnej w Azji Północno-wschodniej, a także w wielu innych krajach na całym świecie. Jej owoce najczęściej mają od 2 do 3 cm długości i charakteryzują się delikatnym, niebieskim nalotem – podobnie, jak w przypadku borówki amerykańskiej. Różnią się jednak od borówki tym, że ich kształt jest nieco podłużny. Krzew dorasta do 2 metrów wysokości i jest uważany za roślinę długowieczną (w odpowiednich warunkach może przeżyć nawet do 35 lat).

Jagoda kamczacka – uprawa w Polsce

Z racji tego, że wiciokrzewy z gatunku siwego są dość słabo rozpowszechnione w Polsce, z reguły uprawiane są amatorsko. Wszystko z czasem jednak się zmienia i coraz częściej w wielu sklepach i na targach pojawiają się nowe odmiany tej rośliny.

Roślina nie jest zbyt wymagająca. Toleruje zmienne warunki pogodowe i zaakceptuje niemal każdą glebę (oprócz mokrych i gliniastych). Jagodę warto jednak hodować w glebach o klasie bonitacji IV i V oraz pH 5,5-6,5.

Wyróżnia się kilka odmian jagody kamczackiej:

  • Dlinnopłodną, czyli wczesną odmianę rosyjską,
  • Sinigłaskę, czyli średnio wczesną odmianę rosyjską,
  • Czelabinkę o gruszkowatym kształcie,
  • Wołoszebnicę, która ma smaczne owalne owoce,
  • Polskie: Atut, Wojtek, Zojka,
  • oraz Ruben.

Owoce wiciokrzewu kamczackiego – właściwości

Jak w każdym innym przypadku, owoce jagody kamczackiej również mają wiele pożytecznych wartości odżywczych i w wielu przypadkach działają niemal leczniczo. Wśród miłośników ogrodnictwa można spotkać się również z takimi określeniami dla jagody kamczackiej jak np. „owoc wiecznej miłości”.

Owoce są bogate w związki fenolowe (antocyjany, flawonoidy, kwasy fenolowe), które mają właściwości przeciwutleniające; witaminy: A, C oraz te z grupy B; składniki mineralne (żelazo, krzem, magnez, fosfor, miedź, mangan); kwasy organiczne oraz epikatechiny, które przeciwdziałają rozwojowi różnych schorzeń, między innymi cukrzycy, udarów, chorób serca, czy nawet nowotworom.

Jagoda kamczacka ma również niesamowite właściwości lecznicze. Jest polecana dla osób, które zmagają się z anemią, nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą i otyłością. Owoce wiciokrzewu sinego to również świetny składnik wielu diet.

|