baner candyweb

Spoofing telefoniczny – czyli jak uchronić się przed oszustami?

spoofing telefoniczny

Ostatnio coraz częściej zdarzają się sytuacje, w których odbieramy telefon od „banku”, który proponuje nam różne benefity w zamian za to, że zainstalujemy w swoim smartfonie aplikację umożliwiającą zdalny dostęp do telefonu, w tym do wszystkich danych konta bankowego. W większości przypadków są to nieudane próby wyłudzenia pieniędzy, jednak zdarzają się sytuacje, w których oszuści mogą wyciągnąć z konta bankowego ofiary naprawdę pokaźną sumę pieniędzy.

Spoofing jest jedną z metod oszustwa. Spoofing telefoniczny polega na podszywaniu się pod dowolną nazwę bądź numer telefonu. Oznacza to mniej więcej to, że nawet jeżeli na ekranie smartfona wyświetla się znana nam nazwa, np. Tata, czy też numer, np. infolinia banku, to po drugiej stronie nie znajduje się nasz tata, ani też pracownik banku, a całkiem obca osoba.

Sprawami dotyczącymi przestępstw przeciwko mieniu, czyli np. paserstwem, kradzieżą, czy też oszustwami właśnie, zajmuje się adwokat Warszawa. Władze ostrzegają przed cyberprzestępcami, którzy w dzisiejszych, mocno zdigitalizowanych, czasach mają duże pole do popisu. Kiedy już dojdzie do przestępstwa warto skierować się po pomoc do specjalisty.

Oprogramowanie, które zmienia nr telefonu

Oszuści w ramach spoofingu wykorzystują specjalne oprogramowanie, które zmienia podany nr telefonu lub nazwę na inny. Może to być nr banku, policji lub innych instytucji. Ofiara widzi na ekranie dobrze znaną nazwę bądź numer telefonu i niczego nieświadoma odbiera. Adwokat Warszawa przestrzega i uczula, zachęcając do weryfikacji tożsamości osób dzwoniących.

Jak łatwo można się domyślić, spoofing jest możliwy dzięki najnowszym technologiom. Policja nie może zablokować spoofingu, ponieważ telefon nie jest podłączony do sieci telefonicznej, tylko do komputerowej, co skutecznie uniemożliwia jakiekolwiek działania.

Gdy ofiara odbiera telefon, przekonana jest o tym, że odbiera go od kogoś, kogo zna, bądź od pracownika banku, policji i tak dalej. Oszust natomiast wykorzystuje zaistniałą sytuację i posiłkuje się presją czasu. Wmawia ofierze, jakie konsekwencje może ponieść, gdy nie będzie współpracować i nie zainstaluje żądanej aplikacji.

Co zrobić, w razie podejrzenia oszustwa?

W razie popełnienia przestępstwa, będąc poszkodowanym, powinno się udać we właściwe miejsce. Sprawę trzeba w pierwszej kolejności zbadać i uwzględnić wszystkie za i przeciw. Adwokat Warszawa to przede wszystkim fachowość i poufność. Sprawy dotyczące wyłudzeń pieniędzy są szczególnie trudne, ponieważ nie zawsze da się złapać przestępcę. Należy zatem uważać na wszystkie podejrzane numery.

Władze apelują o ostrożność i rozwagę, a także doradzają, aby nie otwierać podejrzanych linków, nie znając ich adresata. Nie instalować dodatkowych programów na urządzeniach, na których znajduje się aplikacja bankowości elektronicznej. Nie udostępniać nikomu, pod żadnym pozorem, swoich danych do logowania w internetowym systemie bankowości, a tym bardziej nie autoryzować przelewów, w przypadku, gdy ktoś o to prosi (przez telefon).

Aby samodzielnie zweryfikować informacje, należy na oficjalnej stronie instytucji wyszukać numeru telefonu i zadzwonić informując o otrzymanym połączeniu. W razie jakichkolwiek podejrzeń o wyłudzenia należy niezwłocznie powiadomić policję. Oszuści mogą bowiem wykorzystywać dane ze zweryfikowanych stron internetowych służb, banków itp.

|