baner candyweb

Z jakich materiałów wytwarzane są płyty nagrobkowe?

Śmierć bliskiej osoby to największa tragedia, z jaką przyszło nam wszystkim się zmagać. Ten moment wiąże się nie tylko z przeżywaniem żałoby i smutkiem, ale niesie również za sobą szereg formalności związanych z pochówkiem. Kiedy zatem w życiu dochodzi to tak poważnej tragedii, pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy się zająć, jest zlecenie wykonania nagrobka. Wybór nie należy jednak do najłatwiejszych bowiem istnieje wiele możliwości, które dotyczą zarówno tworzyw, jak i surowców użytych do produkcji nagrobków. Na co więc możemy się zdecydować?

Rodzaje płyt nagrobkowych

Płyty nagrobkowe wykonuje się obecnie z różnych materiałów, są to między innymi marmur, kamień, piaskowiec, lastriko, czy też granit. Najtańszą opcją wydaje się lastriko, który to jest połączeniem wody, cementu oraz kruszywa o powierzchni mozaiki. Mimo iż jest to sztuczne tworzywo na nagrobek, to cieszy się dużym zainteresowaniem, niemniej jednak jest o wiele mniej trwalsze. Po kilkudziesięciu latach lastriko może wymagać renowacji bądź całkowitej wymiany, ale co z pozostałymi tworzywami?

Granit najlepszy, bez dwóch zdań

Nadal na najwyższym miejscu plasuje się płyta nagrobkowa wykonana z granitu. To bez dwóch zdań jeden z najlepszych i najtrwalszych materiałów, z jakiego mogą powstać nagrobki. Wytrzymały na wilgoć, ścieranie oraz wszelkie uszkodzenia, jest w stanie przetrwać nawet do kilkudziesięciu lat bez żadnych konserwacji, renowacji, czy tez wymiany.

Płyty nagrobkowe wykonane z granitu bardzo łatwo się również czyści, dlatego ich wygląd – w porównaniu do nagrobków wykonanych z innego tworzywa – jest estetyczny. Ponadto płyty granitowe do nagrobków dostępne są w wielu odcieniach i wariantach.

Marmurowe nagrobki pozwolą nieco zaoszczędzić

Równie dobrym rozwiązaniem co granitowe nagrobki, są marmurowe płyty nagrobkowe. Tego typu rozwiązania są dobre, pozwalają zaoszczędzić co nieco środków finansowych, niemniej jednak mają dużo mniejszą odporność na czynniki ryzyka. Radykalnie zmieniające się warunki pogodowe oraz wahania temperatur sprawiają, że marmur może tracić na jakości i wyglądzie.

Warto tutaj wspomnieć również o metodzie czyszczenia marmuru. Nie wszystkie środki chemiczne nadają się do marmuru, niektóre bowiem mogą matowić strukturę marmurowych płyt, prowadząc do ich szybszego zużycia.

Piasek to nie to samo, co piaskowiec

Innym rozwiązaniem, jeżeli brać pod uwagę walory estetyczne, są płyty nagrobkowe wykonane z piaskowca. To jeden z najczęściej polecanych rozwiązań zaraz po granicie. Piaskowiec może mieć różne odcienie i tonacje koloru czerwonego, żółtego, czy też szarego. Warto tutaj jednak wspomnieć o tym, iż piaskowiec – podobnie jak marmur – nie jest aż tak wytrzymały co granit, niemniej jednak jest dużo prostszy w pielęgnacji niż marmur.

Po kilku latach piaskowiec należy koniecznie poddać renowacji i to bez względu na to, jak dobrze by się nie prezentował.

Jak widać, wybór materiału na nagrobek nie jest wcale taki prosty. Zakup płyty nagrobkowej z granitu wydawałby się oczywistym zabiegiem, jednak nie każda osoba może sobie na takie rozwiązanie pozwolić, ze względu na to, iż granit nie należy do najtańszych surowców. Piaskowiec, marmur, czy też lastriko to odpowiednie zamienniki, które z czasem można oczywiście wymienić na dużo trwalsze tworzywo. Warto jednak pomyśleć o porządnej inwestycji, która nie będzie wymagała wielkich nakładów pieniężnych w przyszłości.

|